Banka Hesap Numaralarımız

+90 850 441 02 53

info@akmanbilgisayar.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   08:00 - 21:00

BLOG
Anasayfa Blog Covid-19 Tedavisinde Yapay Zeka Yardımı

Covid-19 Tedavisinde Yapay Zeka Yardımı

04 Nisan 2020

Corona virüs ile mücadele kapsamında her geçen gün yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Bu süreçte ortaya çıkan solunum cihazı ihtiyacı ve yoğun bakım gereksinimi ile ilgili ise önemli yeni bir gelişme kaydedildi. Buna göre hastaların mevcut durumlarından yola çıkarak tahmin yapması için yapay zeka kullanımı başlandığına ilişkin bilgiler ortaya çıktı.

Tüm dünyada devam eden Corona virüs pandemisi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bunun son örneği de Copenhagen Üniversitesi‘nden geldi. Copenhagen Üniversitesi’nin araştırmacılarının geliştirdiği yeni yapay zeka, hangi hastanın ilerleyen dönemlerde solunum cihazı ihtiyacı olacağı ya da yoğun bakım gereksinimi olacağı konusunda tahminlerde bulunacak.

Bilindiği üzere Corona virüs ile mücadelede en büyük ihtiyaç solunum cihazı ve yoğun bakım üniteleri tarafında kendini gösteriyor. Hangi hastanın bu ihtiyaçları olacağını önceden tahmin edebilmek ise sağlık çalışanlarına büyük bir artı sağlayacak. Bununla birlikte hazırlıkların da optimum seviyede yapılması konusunda önemli bir yer tutacağı ifade ediliyor.

Yapay zeka Corona virüs testi pozitif çıkan hastanın mevcut durumlarına göre bu tahminleri yapabilecek. Şu an için hangi durumlarda hastalığın daha olumlu ya da daha riskli devam edebileceği ile ilgili çeşitli algoritmalar mevcut. Ancak birçok farklı bilinmeyen etkenden de söz ediliyor. Nitekim geliştirilen bu yeni yapay zeka, oluşturulan ve üzerine eklenen her yeni veri ile ileriye dönük tahmin yapma konusunda yüksek doğruluklu bir süreci meydana getirebilecek.

Hastanın geriye dönük sağlık sonuçları, mevcut sağlık durumu, yapılan yeni test sonuçları, yaşı ve birçok farklı diğer maddeye göre yapay zeka Corona virüs riskinin oluşturacağı solunum cihazı ve yoğun bakım gereksinimlerini tahmin edebiliyor olacak.

Bunlarla birlikte genel olarak istatistiklerin tahmin edilmesi ve simülasyon çalışmalarında da aktif olarak katkı sağlayabileceğini söylemek mümkün oluyor. İlerleyen dönemlerde aktif olarak kullanılmaya başlayacak olan yapay zeka Corona virüs konusunda sağlık personellerine olumlu katkılar sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Hatırlatmak gerekirse bir süre önce de Çin’de geliştirilen bir yapay zeka, hastaların sonuçlarına göre Corona virüs konusunda tahmin yapabiliyor ve sağlık çalışanlarına çeşitli tavsiyelerde bulunabiliyordu. Bu ve buna benzer yeni gelişmeler de bu süreçte artarak devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak : ShifDeleteBu yazı kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Bizi Arayın +90 850 441 02 53

Bizi Arayın +90 850 441 02 53

İsmetpaşa Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. No:4/A Bafra/SAMSUN
+90 850 441 02 53
+90 362 543 57 11
info@akmanbilgisayar.com

E-KATALOG

Ürünlerimiz ve diğer bilgilendirmelerimiz için E-Kataloğu inceleyiniz

Akman Bilgisayar Güvenlik Kamera Sistemleri

© AKMAN BİLGİSAYAR GÜVENLİK SİSTEMLERİ 2020.TÜM HAKLARI SAKLIDIR

E-BÜLTEN ABONELİĞİ